pátek 31. ledna 2020

Mýto - příklady

V příkladech trochu zvolníme a dovolíme si i trochu té omáčky. Začněme přiznáním, že příklady jsou tendenční – vystupují v nich charakterní řidiči vozidel, a to jak osobních, tak nákladních. Jsou to samí klaďasové a dobráci. Lotři se naopak rekrutují z řad ostatních účastníků systému, i když i mezi nimi se najde výjimka, tedy charakter kladný. O mém naladění svědčí to, že klaďas neřidič je celkově jeden.

Zvláštní postavou je pak majitel vozidla, kterého mezi řidiče zařadit nemohu – to proto, že je to psí syn a zlodějíček, a tak nesplňuje nároky, která zde na řidiče klademe.
Hlavní hrdina každého příběhu se vždy jmenuje Franta Vomáčka. Jednak si tím šetřím práci a jednak je v tom skryto hluboké poselství – možná ne dnes, ale už zítra to budeš Ty, kdo řekne: „Je suis Franta Vomáčka!“.
Kromě hrdinů a padouchů se v příběhu vyskytují kouzelné předměty, jejichž popis je v technické kapitole

Hezoun

Franta Vomáčka je prostý řidič. Franta si 1. 1. 2025 do své Mazdy MX-5 r.v. 2024 koupí za 600,- Kč krabičku. Krabička ovšem není pro Frantu ani trochu zajímavá – pro něj je hlavní částí Mazdy zpětné zrcátko. Na něm se houpe předmět symbolizující velikost a kvalitu Frantova mužství. Taky je na něm montáž, do kterého se zacvakne krabička, ale to nevadí, protože je ze strany od skla a prakticky není vidět.
Po hlavní části Mazdy následují kožené potahy, kola, za nimiž se otočí nejeden traktor a jako třešnička na kufru decentní spojler. Franta pak v zimě v létě jezdí a krabička mu načítá minuty strávené na dálnicích, ale to Franta ani nevidí ani neřeší. Krabička mu načetla i několik dní parkování na veřejném parkovišti, a naopak mu nepočítala stání u rybníka v lese, kam jel svádět plavkyně. To, že parkování krabička hlídá ve zvláštním úsporném režimu, který jí umožní zůstat funkční i půl roku, Franta neřeší.
Když projede kolem radaru, krabička ukáže na displeji text „RZ načtena“. Když ho zastaví hlídka a pípne, krabička odpoví radostným pípnutím. Frantovi je to buřt.
Na ouřadě Frantovi řekli, že když si stáhne apku, bude mít placení jednodušší. Tak si stáhnul apku a ta mu jednou za měsíc nenásilně, dalo by se říct až vlídně, nabídne, jestli náhodou nechce využít moderní techniku k tomu, aby zaplatil za tu výjimečnou možnost používat skvělou a rostoucí silniční síť naší krásné země. Franta si v červnu řekne „Co by ne.“ a pípne mobilem u krabičky. Potvrdí částku a má do konce dalšího měsíce pokoj. To apka nabídku opakuje. Franta odolá i nabídce slevy 1 % za každý měsíc placení předem. V lednu 2026 začne apka v mobilu trochu prudit a Franta teda pípne znova.
A tak Franta jezdí svádět plavkyně a čas od času pípá mobilem u zrcátka. Za rok za Mazdu s nájezdem 6 tisíc km zaplatí cca. 8 tisíc Kč za jízdu a za týden stání na veřejném parkovišti necelou stovku.

Kamioňák

Frantovi Vomáčkovi dali do vozu krabičku. Zaradoval se – zařízení na palubě není nikdy dost! Obratně ji zapojil na 24V a do seznamu úkolů, které musí před vyjetím vykonat si přidal: „Po nastartování zkontrolovat zapojení a funkčnost krabičky“. A do seznamu pravidelných měsíčních kontrol: „Odnést krabičku do účtárny“.
A tak to taky pravidelně dělá – vždycky po nastartování na krabičku koukne a na displeji se píše: „Napájení připojeno“ a zelená dioda („vím kde jsem“) svítí.
V účtárně mu říkají Poctivec a usmívají se na něj jako na každého, kdo jim přidělává práci, taky by mohl chodit jednou za rok, jako Ferenc Vymývač řečený Lemra, ale neříkají nic.
Ferenc vymývač dělá skoro všechno jako Franta – krabičku zapojil na 24V a hodil ji na někam na palubní desku. Před vyjetím by na ni měl kouknout. Jasně, jako by neměl svejch starostí dost. V lednu nicméně vezme krabičku do účtárny. Tam s ní něco dělají a pak mu ji vrátí – hlavně ji před další jízdou nesmí zapomenout zapojit. Vopruz.

Účetní

Každou chvíli jí řidiči nosí krabičky. Procedura zpracování je nicméně popsaná a jasná, takže – zapojit do PC přes USB, v prohlížeči otevřít web daňové správy, vybrat typ podání, načíst minulé podání pro danou RZ (číslo je vylisované na krabičce), opravit datum, připojit soubor z USB, ověřit přihlášením do datové schránky, odeslat, zaplatit.
Ještě že to neplatí ze svého. Za Frantu Poctivce a jeho 12tunu to dělá skoro 120 tisíc měsíčně, Ferenc Lemra a jeho 6,5 tuny těžký stroj pak jednou ročně tři čtvrtě milionu.

Řidič senior

Děd Vomáčka jezdí károu, kterou si koupil, když byla nová a jemu zhruba o dvacet let míň. To mu bylo necelých deset přes padesát, dneska už je to trochu víc. Na své cesty kolem komína ale vidí a slyší dobře.
Krabičku si na úřadě vyzvedl, v autě zapojil a teď jezdí. Vždycky po Novém roce ji odnese na poštu, které mladí, Bůh ví proč, říkají čekpojnt, zaplatí, kolik si řeknou a má klid. Posledně si řekli o čtyři tisíce.
Když ho tuhle zastavil esenbák a chtěl po něm dva tisíce korun, že to neměl zapojené. Tiše, ale s ohníčky v očích se pousmál vzpomínaje na útok na veřejného činitele v roce 69 a tři a půl roku, které za to dostal, a zaplatil.
Příští nový rok začal dost nepříjemně:
„Bude to sedmnáct tisíc pět set, pane Vomáčko“
„Normálně platím čtyři!“
„Nejsou tu záznamy, asi jste to neměl zapojený…“
„Dyť mě kontroloval esenbák!“
Pan Vomáčka nezaplatí hned, ale do 30 dnů bankovním převodem. Při dalším rozjezdu nevraživě koukne na tu malou černou věc, která za to může. Pak chvíli počítá – když počítá i toho fízla, tak ho stála tak 15 tisíc navíc. No, přišel už o víc. Chvíli vzpomíná na pana Malryho a pak se rozjede.

Policista

Franta Vomáčka je policista. Věří v ústavu a rovnost před zákonem. Povinnou výbavu služebního vozu rozšířil pípák (obsah: rádio, RFID, displej, 12/24V, baterie, certifikát oddělní PČR, vnější paměť) a Franta to kvitoval. Teď při kontrolách pozdraví, zkontroluje doklady a lékárničku a pípne.
Krabičky v kontrolovaných vozech zpravidla pípnou, na displeji pípáku se objeví RZ vozu + text „lokalizováno“, Franta vrátí doklady, zasalutuje a staví další vozidlo.
Jednou Franta kontroluje řidičku, která nepípá. Tedy její krabička. Řidička kroutí řasy a koulí očima a vůbec tomu nerozumí, ono je to hrozně složitý, víte, a Franta ví, že se to musí zapojit, jinak je to za dva tisíce. No ale řidička to tentokrát zapojené má a stejně nepípá. Franta jí vypíše protokol o zjištěné závadě na zařízení pro sběr podkladů pro vyměření poplatku za užívání dálniční a silniční sítě a paní řidička si ji do 30 dnů musí dojít vyměnit, buď na úřad nebo na Czech Point.
Při vypisování vzpomíná na řidičku, které pípák vypsal RZ + „hledá se“ a jak s ní pět minut počkal, než tam psali „lokalizováno“. A jak ji o vesnici dál chytla druhá hlídka ještě dřív, než stihla vybitou krabičku zapojit na 12V. A přijde mu trochu nespravedlivé, že to ta druhá má dražší jen o dva tisíce pokuty, protože dobu, kdy nemají funkční krabičku, takzvaně jezdí za paušál, tj. za 12 tisíc za tunu a rok, nicméně to chápe.
Dalších 99 kontrol je v tomhle ohledu v pořádku.

Fízl

Franta Vomáčka je fízl, jeho cílem je buzerovat a štvát. Na rovnost před zákonem taky věří – pro jeho lidi je to klacek, kterým ty ostatní srovná do latě.
Franta sbírá čárky. Za čárky jsou prémie a za prémie… drobná potěšení. Protože Franta nechlastá, nesbírá známky, neujíždí v tuningu. A mít škváru je prostě lepší než nemít škváru. Což je dobrý důvod pro všechny okolo. Franta rozhodně nebude nikomu vykládat, že to dělá pro ten pocit. Pro ten pocit, že On je ten s klackem a oni jsou jen hmyz. Popravdě, tohle Franta skoro nepřizná ani sobě.
Franta chodí po parkovištích s pípákem a hledá auta s vybitou krabičkou. Za ty je ale čárka až po Novém roce, a to ještě jen když nemají poslední záznam ve stejném tarifním pásmu. Takže stojí s pípákem a kamerou(?) před zatáčkou a jako Buffalo Bill pálí pulzy po projíždějících autech. To mu samo o sobě žádnou čárku nehodí, ale ve spolupráci s kolegou Votočilem, který stojí s plácačkou za zatáčkou už to něco dá.
Frantu trochu štve, na jak dlouhé lokty to je. Jediná jistota je chytit drbana s vypnutou krabičkou za jízdy a i to může být na nic, když se ten krám jen porouchal. Ale Franta je koumák – když má někdo vybito na parkovišti, většinou je to místní, co na krátkých trasách nestihl dobít. I z těch se dá občas kačka vyrazit. Ale někteří to zkouší s vybitou a odpojenou krabičkou a na těch si Franta smlsne.
Tuhle kontroloval Franta nějakého dědka – zapojeno neměl, 2000,- Kč, ale tvářil se, že měl Franta chuť použít chvaty a hmaty. No a za rok dostal Franta, ozdoba policejního sboru v matičce stověžaté dva litry pokuty za nesplnění povinnosti předcházet nezákonnému chování[1]. Jasně, že dědkovi neřekl „zapojte si to, dědo“. Když se po tom ptal, zjistil, že dědkovi navíc vrátili 8000,- z poplatku, protože drze tvrdil, že pak už do konce roku nechal auto stát – a ta blbá krabička to +- kilometr potvrzovala.
Někdy má Franta pocit, že by mělo být povolené rozbíjet takovým podlým lhářům nos.

Vychcanec

Franta Vomáčka je pěkná svině. Klidně požádal manželku bližního svého, aby pro něj kradla a pak znectil rodiče, když to na ně hodil. Placení daní je pro něj na úrovni střelby do vlastní nohy. Povinný nákup krabičky proklel a apce se vysmál.
Půl roku jezdil a měl klid. Jeho biturbo (ale mohla to být i Felicie) jak na potvoru nemá montáž na zrcátku, a tak tu věc hodil do šuplete v dílně. Vzápětí ale zaklel (daň je při prázdném výpisu odvozená od průměrných 7500 km) a krabičku dal do auta. Nezapojenou, což je sice v rozporu s předpisem nařizujícím mít zařízení při jízdě vhodně umístěné a nabité nebo připojené ke zdroji napájení, ale kdo to pozná. No, a tak ho po půl roce zastavila silniční kontrola. S vybitou krabičkou, což policista bystře odvodil z toho, že nereagovala na pípák. Fanta si mohl vybrat – 2 tisíce na místě nebo až 10 ve správním řízení. Ve správním by pak policisté dokazovali, že krabička po nabití funguje, což Franta nemohl vyloučit, a tak zaplatil.
Když ho za půl roku stavěli znova, zaplatil znova. A pak Frantu opustilo štěstí. Protože policajti mají za každou udělenou pokutu čárku. No a Franta jezdí s vybitou krabičkou. V nápadném autě. V průběhu dalšího měsíce zaplatil třikrát a pak ho to přestalo bavit a tu zatracenou věc zapojil na 12V místo zapalovače.
A víte co? Nemít to vůbec by bylo jen za 30 tisíc za rok! Takhle dal jen na pokutách desítku! No a když to mám, tak platím 45 tisíc a to nenajedu ani 30 tisíc km za rok!
Tak si nainstaloval apku – tři tisíce slevu při měsíčním placení na ulici nenajdeš.


[1] Já vím, tahle povinnost je z říše pohádek. Ale život je pak chvíli snesitelnější.

Žádné komentáře:

Okomentovat